Multigastro blog Pages Menu
Facebook
Sposoby na małą kuchnię

Sposoby na małą kuchnię

 

W każdej restauracji, niezależnie od jej charakteru czy też wielkości, kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń. To serce lokalu, dlatego też odpowiednie wyposażenie jej stanowi często nie lada wyzwanie dla właścicieli lokalu.

Niezależnie od rodzaju restauracji oraz wielkości posiadanej kuchni, jej wyposażenie powinno być dokładnie przemyślane i dostosowane do potrzeb lokalu. W przypadku kuchni o znacznych rozmiarach i dużej przepustowości niezbędny jest zakup wielu urządzeń o bardzo dużej wydajności. Nieco inaczej jest z niewielkimi lokalami. W ich przypadku, ze względu na znacznie mniejszą przepustowość restauracji, można sobie pozwolić na zakup sprzętu o niższych parametrach. Nie znaczy to jednak, że urządzenie takiej kuchni jest łatwiejsze. W niewielkich kuchniach liczy się każdy centymetr powierzchni, dlatego też powinny być one dokładnie rozplanowane i zagospodarowane.

Jaki sprzęt warto więc kupić do małej gastronomii?

W dużych restauracjach najczęściej spotyka się specjalne zmywarki przeznaczone do różnego rodzaju naczyń, czy też tunele zmywające. W niewielkich lokalach w zupełności wystarczą jednak zmywarki uniwersalne z funkcją wyparzania naczyń. Zmywarki te wyposażone są najczęściej w uniwersalny kosz oraz kosz do talerzy, jak również pojemnik na sztućce. Dzięki temu pozwalają na szybkie i sprawne umycie oraz wyparzenie różnego rodzaju naczyń jednocześnie.

Dużym  powodzeniem cieszą się również roboty wielofunkcyjne, które nie tylko w niewielkich lokalach gastronomicznych są niezastąpione. Na rynku dostępne są różnego rodzaju roboty, warto jednak wybierać takie, które spełniają jak najbardziej różnorodne funkcje. Możemy zakupić między innymi roboty, które poza podstawowymi funkcjami takimi jak szatkowanie, umożliwiają również na przykład wyciskanie soków, zarówno z owoców jagodowych jak też pestkowych. W takim przypadku robot wyposażony jest w wyciskarkę ślimakową, która doskonale radzi sobie nie tylko z przygotowaniem soku nawet z owoców takich jak śliwki czy wiśnie, ale również mieleniem kawy. Ponadto robot taki może również służyć do wyrabiania miękkich i twardych ciast, lekkich mas i past, kremów, jak również serów.

Innym rodzajem popularnego w małych gastronomiach robota jest Cutter-wilk. Roboty tego typu przeznaczone są nie tylko do mieszania ale również szatkowania. Dzięki temu mogą być wykorzystywane zarówno jako szatkownica do różnego rodzaju warzyw oraz jako narzędzie służące do szybkiego i niezwykle prostego mielenia mięsa. Roboty te umożliwiają także przygotowywanie różnego rodzaju sosów, ugniatanie ciast, a nawet mieszanie przypraw.

Zarówno w dużych jak również niewielkich lokalach gastronomicznych dużą popularnością cieszą się frytkownice. Mimo, iż kojarzą się one przede wszystkim z dużymi, masywnymi i brudnymi urządzeniami często widzianymi w telewizji, na rynku dostępne są również kompaktowe wersje frytkownic, które z powodzeniem można wykorzystać nie tylko do smażenia frytek. Wystarczy jedynie odrobina wyobraźni kucharza, a frytkownica może zmienić się w urządzenie służące do przyrządzania pączków, donatów, faworków, smażenia mięsa, warzyw, sera i wielu innych produktów. Ponadto nowoczesne frytkownice posiadają różnego rodzaju funkcje takie jak rozmrażanie, podgrzewanie, gotowanie na parze. Dzięki temu możliwe jest przygotowywanie w nich nie tylko ryżu ale również podgrzewanie i pieczenie warzyw oraz mięs.

Urządzając niewielką kuchnię można sobie pozwolić na zakup sprzętu nieco mniej wytrzymałego, jednak równie dobrego jakościowo. Najważniejsza jest tu bowiem funkcjonalność. Ze względu na to, iż istotne są tu gabaryty sprzętu, należy szukać urządzeń kompaktowych i wielofunkcyjnych, które pozwolą nam na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Bez problemu poza wymienionymi powyżej sprzętami znajdziemy na rynku również kompaktowe piece konwekcyjno- parowe, czy też niewielkie grille, które idealnie odpowiadają potrzebom małych gastronomii.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani kompleksowym wyposażeniem kuchni,

zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą TUTAJ oraz kontaktu

info@multigastro.pl

12 307 79 79 lub 12 307 27 01

Kompleksowo wyposażamy lokale gastronomiczne na terenie całej Polski!