Multigastro blog Pages Menu
Facebook

Posted in Bez kategorii

Sposoby na przechowywanie żywności

Sposoby na przechowywanie żywności

Utrzymanie optymalnej ilości produktów potrzebnych do przygotowywania potraw na bieżąco może okazać się sporym wyzwaniem. Musimy wykazać się doskonałą umiejętnością planowania, tak, aby z jednej strony zapobiec nagłemu wyczerpaniu zapasów, a z drugiej – nie dopuścić do ich przeterminowania. Zatem w jaki sposób przechowywać żywność? Zapraszamy do lektury!

Każdy rodzaj produktów wymaga nieco innego sposobu przechowywania. Mięso, warzywa, owoce, kasze czy ryż muszą być trzymane w specyficznych warunkach. Istnieje kilka podstawowych sposobów magazynowania żywności:

  • w lodówkach, szafach i ladach chłodniczych
  • w zamrażarkach
  • w magazynach produktów suchych, które nie wymagają przechowywania w niskiej temperaturze.

Najważniejsza zasadą, jest systematyczna kontrola dat przydatności do spożycia. Produktów, których termin ważności już upłynął pod żadnym pozorem nie można przechowywać wraz z produktami świeżymi. Aby mieć kontrolę nad stanem magazynowym, warto układać produkty z krótszym terminem przydatności z przodu półek, natomiast świeższe – z tyłu.

Dla mięs oraz ryb, najważniejsza jest odpowiednia temperatura oraz higiena przechowywania. Wszystkie zamrażarki, szafy chłodnicze, oraz lady chłodnicze powinny być systematycznie czyszczone. Przydatną funkcją urządzeń chłodniczych jest możliwość sterowania i regulowania temperatury panującej we wnętrzu komór. Dzięki niej, możliwe jest idealne dostosowanie warunków przechowywania do konkretnego rodzaju żywności.

Lady chłodnicze, pozwalają nie tylko na zachowanie świeżości produktów, ale również na ich atrakcyjne wyeksponowanie.  Dodatkowo urządzenia te posiadają energooszczędne i niezawodne agregaty, które pozwalają maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji.

Jeśli zależy nam na próżniowym zapakowaniu produktów, świetnym wyborem będą pakowarki próżniowe. W zależności od potrzeb możemy wybrać mniejsze – listwowe, lub większe i bardziej wydajne – komorowe. Dzięki nim znacznie przedłużymy trwałość produktów.

Co jeszcze będzie przydatne? Z pewnością nie obejdziemy się bez pojemników GN. Są niezwykle wszechstronne – nadają się do używania w chłodniach, ladach chłodniczych, witrynach czy bemarach w szerokim zakresie temperatury od -20 do nawet 300 stopni Celsjusza. Wykonane są z trwałej i łatwej w utrzymaniu w czystości stali nierdzewnej, która jest bezpieczna w kontakcie z każdego rodzaju żywnością.

Istnieje wiele sposobów, aby na długo zatrzymać świeżość produktów. Warto jednak z rozwagą planować uzupełnianie stanów magazynowych, tak, aby zachować jak najwyższą jakość serwowanych dań.

Jeżeli szukają Państwo najwyższej jakości urządzeń gastronomicznych, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu MultiGastro.pl i kontaktu z naszymi specjalistami telefonicznie:
12 307 79 79 lub 12 307 27 01 lub mailowo: info@multigastro.pl.
Doświadczenie i profesjonalne wskazówki naszych fachowców pomogą w doborze najlepszych rozwiązań!