Multi Gastro
Znaczenie chłodzenia w gastronomii
Znaczenie chłodzenia w gastronomii

Świeżość produktów to podstawa dobrej kuchni. Dzięki odpowiednio dobranym urządzeniom chłodniczym możemy przedłużyć trwałość i atrakcyjny wygląd produktów bez utraty najważniejszych składników odżywczych oraz głębokiego smaku i aromatu. Jakie jest znaczenie chłodzenia w gastronomii i co powinniśmy o nim wiedzieć?

 

 

Na czym polega proces chłodzenia?

Przetrzymywanie żywności w temperaturze pokojowej może przyczyniać się do szybszego rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych, niebezpiecznych pleśni oraz grzybów. Prawidłowe przechowywanie produktów w niskich temperaturach sprawia, że żywność dłużej zachowuje świeżość, co ma ogromne znaczenie dla jakości i bezpieczeństwa mikrobiologicznego.

Chłodzenie, czyli obniżenie temperatury produktu poniżej temperatury otoczenia, pozwala utrzymać świeżość produktów i ochronić je przed zepsuciem. Podczas tego procesu nie dochodzi do zamarzania soku komórkowego tkanek oraz powstawania lodu, dzięki czemu żywność nie traci swoich właściwości.

Urządzenia chłodnicze w gastronomii - jak działają?

Dzisiejszy rynek spożywczy pozwala na bezproblemowe zaopatrzenie restauracyjnej kuchni w świeże produkty. Powinno być to priorytetem, gdyż to właśnie świeże składniki decydują o doskonałym smaku potraw. Równie ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. 

Podstawowe urządzenia, które zapewnią idealne warunki przechowania produktów są szafy chłodnicze. Te nowoczesne posiadają elektroniczne systemy regulacji temperatury, dzięki którym z łatwością dostosujemy ją do rodzaju przechowywanych składników.

Szczególnie ważne jest to w przypadku produktów wrażliwych, takich jak ryby, owoce morza, mięsa i nabiał. Do ich przechowywania szafy chłodnicze będą w zupełności wystarczające – obniżą temperaturę, jednak nie zamrożą produktów. Dzięki temu przedłużymy nieco ich trwałość, zachowując jednocześnie naturalny smak i aromat.

Urządzenia chłodnicze stosowane w restauracji chłodzą żywność za pomocą technologii rozprężania czynnika chłodniczego. W przeciwieństwie do tradycyjnych lodówek, sprzęty stosowane w gastronomii działają znacznie szybciej i intensywniej. Na początku czynnik chłodniczy jest sprężany w sprężarce, przez co wzrasta jego temperatura. Następnie opary czynnika chłodniczego przedostają się do skraplacza, gdzie ochładzają się i skraplają do zbiornika płynu chłodniczego.

Stamtąd płyn chłodniczy trafia pod ciśnieniem do zaworu rozprężnego, gdzie dochodzi do gwałtownego rozprężenia czynnika chłodniczego, który zmienia się z postaci płynnej w postać gazową, osiągając przy tym błyskawicznie bardzo niską temperaturę. Następnie, gdy ulega on ogrzaniu pod wpływem włożonych do komory chłodniczej produktów, czynnik chłodniczy ponownie przedostaje się do sprężarki, a cały cykl zaczyna się od nowa.

Temperatury chłodzenia produktów w gastronomii

Odpowiednia temperatura podczas obróbki żywności jest jednym z podstawowych elementów utrzymania higieny w kuchni. To istotne, ze względu na bezpieczeństwo mikrobiologiczne, dlatego półprodukty i surowce powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych od 0 do 6-8 stopni Celsjusza.

W zależności od rodzaju, żywność powinno się przechowywać w najkorzystniejszych temperaturach. Z tego powodu często konieczne jest rozdzielenie konkretnych kategorii produktów i przechowywanie ich osobno, by zapewnić im jak najlepsze warunki.

Dla większości mięs, wędlin, jajek i produktów odzwierzęcych idealna temperatura wynosi między 2 a 4 stopnie Celsjusza. W przypadku ryb zaleca się, by była ona jeszcze niższa – od 0 do 2 stopni na plusie. Z kolei przetwory mięsne i rybne potrzebują nieco cieplejszych warunków – idealną temperaturą dla nich jest 6-8°C.

Większość warzyw najlepiej radzi sobie, gdy jest przechowywana w temperaturach około 0-1°C, jednak ważne, by wskazania termometry nie spadły poniżej zera. Z kolei dla owoców najkorzystniejszą temperaturą są okolice 2-3 stopni.

Dodatkowo, w przypadku produktów serwowanych na zimno, również ważne jest utrzymanie prawidłowej temperatury. Różnego rodzaju surówki, sałatki, wędliny, chłodniki, zimne desery, napoje i sosy powinny być podawane w temperaturze +4 st. Celsjusza.

 

Szafy i stoły chłodnicze w gastronomii

Na co zwrócić uwagę wybierając szafę chłodniczą? Po pierwsze – na wymiary i pojemność. To od wielkości restauracji i ilości wydawanych posiłków w dużej mierze zależy wybór odpowiedniego sprzętu. Warto również wziąć pod uwagę aranżację kuchni. Do wyboru mamy różne kształty i wielkości szaf chłodniczych, dzięki czemu dobór idealnej nie powinien stanowić problemu.

Nowoczesne szafy chłodnicze projektowane są z myślą o oszczędnościach – zarówno energii jak i przestrzeni. Warto zatem zaufać renomowanym producentom. Dzięki temu będziemy mieć pewność bezawaryjnej pracy przez długie lata, a w przypadku jakichkolwiek usterek, będziemy mogli liczyć na szybki i profesjonalny serwis urządzeń.

Do produktów, które muszą być pod ręką w czasie obróbki, doskonałym wyborem będą stoły chłodnicze, które posiadają wygodny blat roboczy. Dzięki temu można uniknąć problemów z przerwaniem ciągu chłodniczego i dłużej zachować świeżość produktów.

 


 

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem profesjonalnego wyposażenia do swojego lokalu zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą TUTAJ oraz kontaktu

info@multigastro.pl

12 307 79 79 lub 12 307 27 01

 

[product id="23151,9674,9961"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium