Multi Gastro
Dezynfekcja lokalu - o czym należy pamiętać?
Dezynfekcja lokalu - o czym należy pamiętać?

Zachowanie higieny w lokalu – wymogi

Każdy, kto otwiera działalność gastronomiczną wie, jak wyglądają zasady dotyczące mycia i dezynfekcji w tej branży. Regulacje dotyczące tych kwestii zawarte są w Dobrych Praktykach Higienicznych oraz Produkcyjnych (GHP i GMP), a także wynikają z Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli HACCP, podlegając tym samym pod kontrolę ze strony Sanepidu. Praktyki te stały się jeszcze bardziej rygorystyczne, ze względu na zalecenia ministerstwa w związku z pandemią koronawirusa. Istotne jest, by wszystkie naczynia, urządzenia, a także cały lokal były poddane starannemu procesowi czyszczenia i dezynfekcji, a zarówno goście, jak i pracownicy stosowali się do wymogów sanitarnych.

Dezynfekcja pomieszczeń

Oprócz standardowych procedur związanych z koronawirusem, chcąc zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom warto poddać pomieszczenia w lokalu starannej dezynfekcji. Dzięki temu można mieć pewność, że zapobiegnie się namnażaniu wirusów i innych drobnoustrojów w powietrzu i na powierzchniach. W niewielkich lokalach można to zrobić z pomocą zamgławiacza, który z dużą siłą i prędkością rozpyla środek dezynfekujący w postaci mikroskopijnych cząsteczek. Efektywny zasięg takiego urządzenia to przeważnie około ośmiu metrów, a samo urządzenie jest bardzo lekkie i kompaktowe.

Inną metodą dezynfekcji jest profesjonalny sterylizator pomieszczeń, który jest połączeniem generatora ozonu z lampami wydzielającymi wirusobójcze promieniowanie UV-C. Oczyszczanie pomieszczenia tą metodą jest niezwykle wydajne, a sama dezynfekcja UV przeprowadzona jest w sposób całkowicie bezpieczny dla ludzi.

Dezynfekcja blatów i sprzętów

Oprócz zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy brzegami blatów stolików, wyznaczenie bezpiecznych stref oraz ograniczenia miejsc w lokalu, ważne jest także bezwzględne zachowanie czystości blatów. Po zakończeniu wizyty gości, każdy stolik powinien być zdezynfekowany i właściwie oznakowany. W tym celu należy użyć środków chemicznych do szybkiej dezynfekcji powierzchni. Płyny do dezynfekcji powinny być całkowicie bezpieczne w kontakcie ze skórą i zgodne z normami HACCP. Należy także pamiętać o regularnej dezynfekcji powierzchni w toaletach dla gości przynajmniej kilka razy dziennie, a także kompleksowej dezynfekcji pomieszczenia każdego dnia.

Wszystkie naczynia oraz sztućce powinny być dokładnie umyte oraz wyparzone. Narzędzia można dodatkowo poddać dezynfekcji z pomocą promieniowania UV, które ma działanie bakterio oraz wirusobójcze.

Dezynfekcja rąk w lokalu

Bardzo ważnym elementem nowej rzeczywistości jest częsta dezynfekcja rąk. Choć w przypadku pracowników lokali gastronomicznych obowiązek dokładnego mycia rąk jest czymś naturalnym, należy także pamiętać o gościach restauracji. Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk powinny być ustawione zarówno bezpośrednio przy wejściu do lokalu, jak i w obszarze sali jadalnej, przy punkcie składania zamówienia i płatności, a także w pobliżu wyjścia z toalet. Warto umieścić także dodatkowe pojemniki z płynem do dezynfekcji dla pracowników, by ułatwić częstą dezynfekcję rąk po kontakcie z klientem. Należy zrezygnować z suszarek nadmuchowych w toaletach na rzecz ręczników papierowych, które niwelują rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.

 

[product id="27742,10455,27754"]

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium