Multi Gastro
Jak wybrać witrynę chłodniczą do cukierni?
Jak wybrać witrynę chłodniczą do cukierni?

Witryna cukiernicza do cukierni (i nie tylko)

Witryny cukiernicze, wbrew swojej nazwie, nie znajdują zastosowania wyłącznie w cukierniach – choć oczywiście tam ich obecność jest najbardziej uzasadniona. Wszystko ze względu na funkcję, jaką pełnią – mają chłodzić i odpowiednio eksponować wyroby cukiernicze. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że dziś, w dobie wszechobecnego PR-u i dbałości o wizerunek placówki handlowej, nie wystarczy po prostu wybrać pierwszą lepszą witrynę lub ladę chłodzącą, która będzie spełniała podstawowe parametry. Trzeba jeszcze zdecydować się na sprzęt, który będzie odpowiedni pod względem estetycznym – w końcu to jeden z najbardziej widocznych elementów wystroju lokalu.

Gdzie zatem spotkamy witryny cukiernicze pionowe? Krótko mówiąc, wszędzie tam, gdzie sprzedawane są ciasta, pączki, drożdżówki i wszystkie inne wyroby cukiernicze, które powinny być przechowywane w konkretnej, obniżonej temperaturze, aby dłużej zachować swoją świeżość. W jakiej konkretnie? Zwykle witryny chłodnicze cukiernicze pracują w zakresie temperatur od 3 do 8 stopni (oczywiście na plusie). Występują w wielu wariantach kolorystycznych, a także w różnorodnych kształtach (na co wpływ mają między innymi przeszklenia – możemy mieć do czynienia z giętą szybą) i rozmiarach, dlatego z pewnością każdy sklep znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Warto w tym miejscu doprecyzować, że mamy do czynienia z dwoma wariantami tego typu witryn. Jedne pozbawione są agregatu (można ewentualnie je podpiąć do agregatu zewnętrznego), zatem temperatura w nich panująca jest identyczna jak w lokalu. My natomiast w niniejszym tekście zajmujemy się typowymi witrynami chłodniczymi do cukierni, które znacząco obniżają temperaturę wewnątrz urządzenia.

Jak działa witryna cukiernicza do cukierni?

Najprostszym wytłumaczeniem byłoby powiedzenie, że tego typu sprzęt odbiera ciepło wyrobom umieszczonym w komorze chłodniczej, przez co osiągają one odpowiednio obniżoną temperaturę, a następnie ją utrzymują. Takie stwierdzenie byłoby jednak zaledwie pobieżnym dotknięciem tematu, nad którym warto pochylić się nieco głębiej.

Na początek warto wyjaśnić zasadę działania obiegu chłodniczego. Cały proces rozpoczyna włączenie się sprężarki, zasysającej czynnik chłodniczy z parownika. Następnie zostaje on sprzężony i przekazany do skraplacza. Tam, jak wskazuje sama nazwa tego komponentu, dochodzi do jego skroplenia w stan ciekły. W wyniku tego procesu dochodzi do wymiany temperatur pomiędzy produktami a parownikiem. Następnie czynnik wraca do sprężarki i cały proces powtarza się. Co ważne, w międzyczasie wilgoć zostaje zaabsorbowana przez specjalny filtr (co zapobiega powstawaniu rdzy na sprężarce), choć nie jest to standard w każdym z urządzeń.

Jeśli już o technikaliach mowa, warto jeszcze prześledzić, jakie rodzaje chłodzenia występują w witrynach cukierniczych. W pierwszej wersji, nieco mniej wydajnej, mamy do czynienia z tak zwanym chłodzeniem grawitacyjnym. Na czym ono polega? Jak sama nazwa wskazuje, dużą rolę odgrywa tu grawitacja. Powietrze w tego typu urządzeniach roznosi się samoczynnie. Ma to pewne wady, ponieważ temperatura nie rozkłada się wówczas równomiernie wewnątrz witryny czy lady. Prawa grawitacji i ogólnie rzecz ujmując fizyki, są nieubłagane – zimne powietrze będzie opadało niżej, a cieplejsze skumuluje się wyżej. O ile w klasycznych ladach, gdzie wszystkie produkty usadowione są właśnie na dole, ma to mniejsze znaczenie, o tyle na przykład w witrynach cukierniczych pionowych taka różnica temperatur może już być problematyczna.

Dlatego też mamy na rynku dostępne również nieco droższe i bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia z chłodzeniem dynamicznym. Wyposażone są one w wentylatory, które wymuszają obieg powietrza wewnątrz witryny. Z jednej strony zapewnia to bardziej równomierne chłodzenie, jednak część użytkowników zwraca uwagę na możliwość szybszego schnięcia produktów – zwłaszcza tych podatnych na wysuszenie.

Jak wybrać witrynę do cukierni?

Jak zatem wybrać najlepszą dla siebie witrynę cukierniczą? Podsumowując, można stwierdzić, że należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze przeanalizuj jej kształt i rozmiar. Być może będziesz przechowywał tylko kilka-kilkanaście produktów na raz, zatem przyda ci się mała witryna cukiernicza, której umiejscowienie będzie łatwiejsze, niż dużego modelu. Zwróć na to szczególną uwagę, bo duże witryny i lady nie dają zbyt dużego pola manewru i zabiorą sporo miejsca – albo tobie, albo poruszającym się po sklepie klientom.

Po drugie zwróć uwagę na inne detale konstrukcyjne. Możesz bowiem wybrać ladę z gotową zabudową lub bez (w tym drugim wypadku możesz zdecydować się na samodzielne zabudowanie witryny). Istnieją także lady częściowo zabudowane lub z otwieraną szybą przednią, co ułatwia dostęp do półek z tej strony, która zazwyczaj jest zabudowana (wtedy dostęp jest tylko od strony sprzedawcy). Jeśli już o kwestiach konstrukcyjnych mowa, to mogą one też wydatnie wpływać na łatwość czyszczenia witryny – na przykład niektóre modele mają możliwość demontażu drzwiczek w celu ich dokładnego umycia. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia – jego typ, umiejscowienie czy barwę światła, bo to wszystko wpływa na ekspozycję towarów.

Po trzecie określ, jaki typ chłodzenia jest ci potrzebny. Jeśli witryna nie jest wielopiętrowa (witryna cukiernicza pionowa), a na dodatek produkty w niej przechowywane są podatne na wysuszanie lub po prostu chcesz jak najdłużej zachować ich świeżość, to być może wystarczy sprzęt z chłodzeniem grawitacyjnym. Jego dużym atutem jest z pewnością niższa cena. Natomiast jeśli eksponujesz wyroby warstwowo i możesz sobie pozwolić na obieg powietrza wspierany wentylatorami, wybierz chłodzenie dynamiczne, które pozwala łatwiej utrzymać pożądaną temperaturę i przysparza mniej kłopotów przy ewentualnym odszranianiu. Zwłaszcza witryny posiadające szklane półki muszą być wyposażone w tego typu chłodzenie.

Nie da się ominąć tematu ceny. Oczywiście musimy wybrać witrynę w naszym budżecie, natomiast najlepiej wybierać jedne z najlepszych modeli w danej półce cenowej. Najlepsze, to znaczy z dobrą klasą energetyczną i klimatyczną. Ważny jest też sam rodzaj czynnika chłodniczego – nawet zastosowane w tych samych urządzeniach różne czynniki chłodnicze wpływają na odmienne koszty eksploatacji urządzenia (o względach ekologicznych nie wspominając). Z reguły im starszy, mniej innowacyjny czynnik, tym większe koszty dla budżetu firmy i środowiska.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium