Multi Gastro
Jak wykorzystać stoły chłodnicze w gastronomii?
Jak wykorzystać stoły chłodnicze w gastronomii?

Co to są stoły chłodnicze?

Stół chłodniczy to element wyposażenia gastronomii, który umożliwia przechowywanie produktów spożywczych w niskiej temperaturze oraz przygotowywanie posiłków. W przeciwieństwie do szafy chłodniczej łączy on funkcję chłodzącą z możliwością pracy na blacie roboczym, w który jest wyposażony. Pozwala to lepiej gospodarować przestrzenią i usprawnić rytm pracy, co czyni stół chłodniczy bardziej uniwersalnym i wszechstronnym.

Budowa profesjonalnych stołów chłodniczych

Jak każdy mebel gastronomiczny, także stoły chłodnicze wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne, działanie czynników zewnętrznych i korozję. Materiał ten jest także bardzo prosty w utrzymaniu czystości, ze względu na powierzchnię, która nie jest podatna na trwałe zabrudzenia i nie posiada żadnych zagłębień czy nacięć utrudniających czyszczenie.

Stoły chłodnicze mogą być wyposażone w jedną, dwie, trzy lub cztery komory chłodzące, w których temperatura utrzymuje się od -2 do 8 stopni Celsjusza. W zależności od modelu układ drzwi może być różny, a same drzwi mogą być przeszklone bądź pełne. Wyjątkiem są jedynie stoły mroźne, w których temperatura przechowywania wynosi od -18 do -20 stopni Celsjusza. One zawsze wyposażone są w drzwi pełne. Należy pamiętać, że sam blat stołu nie jest chłodzony.

W zależności od potrzeb stół może również posiadać nadstawkę na pojemniki GN, wykorzystywane w niemal wszystkich lokalach gastronomicznych, a także być wyposażony w szuflady oraz zlew, co pozwala dodatkowo poprawić komfort pracy w kuchni.

Pojemność stołów chłodniczych waha się od około 200 do nawet 600 litrów, dzięki czemu zarówno małe, jak i duże lokale znajdą coś dla siebie. Mebel może być wyposażony we własny agregat, bądź działać na zasadzie podłączenia do centralnego chłodnictwa.

Zastosowanie – dla kogo są stoły chłodnicze?

Podstawową funkcją stołów chłodniczych jest przechowywanie żywności w obniżonej temperaturze, dzięki czemu można zachować ciąg chłodniczy w czasie obróbki produktów. Dodatkowo pozwala to zachować świeżość wszystkich składników przez dłuższy czas.

Dzięki połączeniu możliwości chłodzących z dostępem do blatu roboczego, stoły chłodnicze są świetnym rozwiązaniem do każdej gastronomii. Ogranicza to niepotrzebne przemieszczanie się po kuchni, ponieważ większość czynności wykonuje się w jednym miejscu. Umożliwia to przygotowanie stanowisk dla poszczególnych pracowników, a co za tym idzie usprawnia całą logistykę pracy oraz pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń w kuchni.

Dostępność różnych pojemności stołów chłodniczych daje możliwość wykorzystania tego elementu wyposażenia zarówno w małych restauracjach, jak i w wielkich obiektach gastronomicznych.

Stoły chłodnicze - bezpieczeństwo

Budowa stołów chłodniczych zapewnia najwyższe bezpieczeństwo przechowywania żywności w gastronomii. Dzięki połączeniu urządzenia chłodzącego z blatem roboczym zostaje zachowana ciągłość obróbki chłodniczej. Dodatkowo, stal nierdzewna, z której wykonany jest stół chłodniczy jest doskonale przystosowana do kontaktu z żywnością i nie chłonie brudu, dzięki czemu możliwe jest zachowanie najwyższych standardów higieny w czasie obróbki produktów.

Stoły chłodnicze - zalety

Stoły chłodnicze to nie tylko wygoda dla pracowników gastronomii i możliwość usprawnienia logistyki w restauracyjnej kuchni. To świetne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić miejsca i zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa w czasie obróbki żywności, dzięki zachowaniu ciągu chłodniczego. Dzięki szerokiej ofercie, każdy lokal jest w stanie znaleźć stół chłodniczy, który sprosta jego wymaganiom.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium