Multi Gastro
Lodówki w gastronomii - przechowywanie i ekspozycja napojów w restauracji
Lodówki w gastronomii - przechowywanie i ekspozycja napojów w restauracji

Czynnik chłodniczy

Jednym z najważniejszych aspektów każdej szafy chłodniczej i szafy mroźniczej w gastronomii jest czynnik chłodniczy. Im jest on lepszy, tym większa energooszczędność urządzenia. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami mogą być naprawdę ogromne – dobrej jakości szafa chłodnicza pozwala zaoszczędzić nawet 2000 złotych rocznie w porównaniu do urządzenia z niższej półki.

Podczas gdy w większości domowych lodówek obecnie używa się tetrafluoroetanu (czynnika chłodniczego R134a), w profesjonalnych sprzętach przeważa chłodziwo w postaci propanu (R290) lub izobutanu (R600a). Redukują one zużycie energii, zmniejszają emisję ciepła i generują niższy poziom hałasu. Dodatkowo są znacznie bardziej ekologiczne niż popularne do niedawna freony i nie wywierają negatywnego wpływu na warstwę ozonową oraz mają niski wpływ na tworzenie efektu cieplarnianego. W dzisiejszych czasach jest to jeden z aspektów, na który warto zwrócić uwagę.

Klasa klimatyczna lodówek gastronomicznych

Klasa klimatyczna szaf chłodniczych mówi nam o tym, w jakim otoczeniu mogą one bezproblemowo pracować. Stąd np. urządzenia posiadające 3 klasę klimatyczną mogą działać w temperaturze od 16 do 32 stopni na plusie, a 4 klasę klimatyczną – od 18 do 38. Z kolei urządzenia bardzo dobrej jakości, z piątą klasą klimatyczną, pozostają w pełni sprawne w zakresie temperatur od 18 do nawet 43 stopni.

Nie ma to większego znaczenia, w przypadku lokalów gastronomicznych umiejscowionych wewnątrz budynku, gdzie panuje stała, pokojowa temperatura. Jednak w przypadku food trucków czy ogródków barowych może okazać się kluczowe. Ważna jest również izolacja ścian, która redukuje potencjalne straty temperatury.

Rodzaj chłodzenia w szafach chłodniczych

Lodówki na napoje oraz inne szafy chłodnicze w gastronomii mogą posiadać system chłodzenia grawitacyjny (statyczny) bądź dynamiczny, zwany również wymuszonym lub wentylatorowym. Pierwszy jest mniej wydajny i działa na podobnej zasadzie, co lodówki domowe, w których temperatura powietrza różni się pomiędzy górnymi, a dolnymi półkami.

Dynamiczny sposób chłodzenia jest znacznie bardziej efektywny, ponieważ gwarantuje taką samą temperaturę powietrza na każdej półce. Dzięki temu czas osiągnięcia zadanej temperatury jest krótszy, a preparat schłodzi się szybciej. To ważne, szczególnie gdy lodówka w lokalu jest często otwierana.

Dodatkowe funkcjonalności

Jak w przypadku każdego urządzenia, tak również przy zakupie szaf chłodniczych, oprócz najważniejszych parametrów, ważne są również drobne funkcjonalności, ułatwiające codzienne życie. Dlatego wybierając konkretny model warto zwrócić uwagę również na takie aspekty jak ładowność półek oraz możliwość ich przestawienia, by jak najlepiej wykorzystać możliwości urządzenia. Bardzo przydatnym elementem są także samoczynnie zamykające się drzwi oraz zaawansowany poziom odszraniania, który oszczędza energię i minimalizuje obciążenie kompresora.

Jeśli lodówka na napoje ma być elementem ekspozycji, ważne będzie odpowiednie oświetlenie i sposób ekspozycji produktów. Dla zachowania wysokiego poziomu higieny przydatne będą wymienne uszczelki drzwiowe, a także zaokrąglone narożniki wewnętrzne i tłoczone dno, które ułatwiają czyszczenie urządzenia.

Komu potrzebna jest lodówka w gastronomii?

Pytanie może wydawać się podchwytliwe – w końcu szafa chłodnicza jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej gastronomii. Lodówki na napoje sprawdzą się właściwie w każdym lokalu – od ekskluzywnej restauracji, przez bar, cukiernię, aż po food trucki. Lodówki na wino doskonale sprawdzą się właściwie w każdej restauracji, gdzie w ofercie pojawiają się różne rodzaje tego trunku. Dobrze wybrana szafa chłodnicza na wino pozwala nie tylko utrzymać odpowiednią temperaturę napoju, ale także wyeksponować towar klientom.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium