Multi Gastro
Jaka jest różnica między zmywarką domową a gastronomiczną?
Jaka jest różnica między zmywarką domową a gastronomiczną?

Osoby, które posiadają zmywarkę w swoim domu, nie wyobrażają sobie bez niej życia. Jeszcze bardziej tego typu sprzęt potrzebny jest w profesjonalnych lokalach gastronomicznych. Warto pamiętać jednak, że nasze domowe zmywarki nie będą w stanie poradzić sobie z wyzwaniem, jakie stoi przed zmywarkami gastronomicznymi.

Zmywarka-wyparzarka gastronomiczna – przepisy HACCP

Każdy sprzęt użytkowany w gastronomii musi spełniać odpowiednie normy. O ile nasze domowe zmywarki mogą posiadać pewne niedoskonałości, urządzenia wykorzystywane w restauracjach, barach oraz innych lokalach gastronomicznych muszą zapewniać stuprocentowe bezpieczeństwo. Oznacza to między innymi konieczność posiadania funkcji wyparzarki w zmywarce gastronomicznej.

Domowy sprzęt w czasie mycia naczyń zwykle wykorzystuje wodę o temperaturze od 60 do 70 stopni Celsjusza. To stanowczo niewystarczająco dla potrzeb lokali gastronomicznych, w których codziennie przewija się mnóstwo ludzi. Dlatego zgodnie z przepisami HACCP minimalna temperatura dla zmywarek-wyparzarek gastronomicznych wynosi 80-90 stopni Celsjusza. Dzięki temu, łącząc kilka różnych etapów mycia, płukania i wyparzania naczyń w wysokiej temperaturze można zapewnić klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa i higieny, usuwając nie tylko wszystkie zanieczyszczenia, ale również chorobotwórcze drobnoustroje.

Typ zmywarki gastronomicznej

Bardzo ważnym aspektem jest również dobór typu zmywarki do lokalu gastronomicznego. W przypadku urządzeń domowych są to zwykle sprzęty uniwersalne, które pozwalają zmywać zarówno garnki, jak i talerze, szklanki oraz innego rodzaju naczynia. W restauracjach i barach można spotkać zmywarki z konkretnym przeznaczeniem – od niewielkich gabarytowo sprzętów do mycia i wyparzania szkła, które zwykle można znaleźć w barach i klubach oraz zmywarek uniwersalnych do zastawy, poprzez zmywarki do koszy piekarniczych, tac i garnków, aż po wielkie zmywarki tunelowe. Każde z tych urządzeń ma inne przeznaczenie i sprawdzi się w innym miejscu.

Zmywarka gastronomiczna i domowa – różnice

Podstawową różnicą, jaką można zaobserwować porównując sprzęty domowe z profesjonalnymi zmywarkami gastronomicznymi jest wydajność urządzenia. W domowych warunkach zmywarki włączane są zwykle raz na kilka dni, a w przypadku organizowania przyjęcia – maksymalnie dwa razy dziennie. Oznacza to, że sprzęt domowy nie jest przygotowany do stałej eksploatacji i nie nadaje się do ciągłej pracy.

Inaczej jest w przypadku zmywarek dedykowanych dla gastronomii – w dużych restauracjach, klubach, barach oraz kawiarniach sprzęt myjący pracuje niemal cały czas na wysokich obrotach. W końcu nie można pozwolić sobie, by w kuchni zalegała wielka sterta brudnych naczyń, a dla nowych klientów zabrakło czystej zastawy. Dlatego sprzęty użytkowane w lokalach gastronomicznych muszą pracować na tyle intensywnie, by zaspokoić potrzeby każdego lokalu.

Oznacza to również maksymalne skrócenie czasu zmywania – podczas gdy w domowych warunkach cykl zmywania trwa od 0,5 do nawet 2,5 godziny, zmywarki gastronomiczne wykonują tę pracę w ciągu zaledwie kilku minut. Urządzenia dedykowane dla gastronomii są także wydajniejsze pod kątem zużywanej wody i środków czyszczących, ze względu na możliwość stosowania przemysłowych płynów czyszczących.

Innym aspektem jest również kwestia wizualna – podczas gdy zmywarki domowe zwykle dopasowuje się do wystroju kuchni, tworząc odpowiednią zabudowę, zmywarki gastronomiczne wykonane są w całości ze stali nierdzewnej, co nadaje im surowego wyglądu oraz sprawia, że łatwiej utrzymać je w czystości.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium